ADWENT MAŁŻEŃSKI
TYDZIEŃ IV

Słowo wiodące
„W Panu pokładam nadzieję,
nadzieję żywi moja dusza:
oczekuję na Twe słowo.
Dusza moja oczekuje Pana
bardziej niż strażnicy świtu”.
Ps 130, 5-6
Intencja modlitewna na cały tydzień
Prosimy o niewzruszoną nadzieję
***
_____
To czas na wspólną Mszę Świętą, spędzenie czasu z rodziną, odpoczynek.
Zapalamy czwartą świecę w wieńcu adwentowym
_____
W ostatnim tygodniu Adwentu zapraszamy do głębszego spotkania ze Słowem Bożym. Gdzie w Waszym domu jest miejsce na Pismo Święte? Jakiś czas temu położyliśmy otwartą Biblię na komodzie w miejscu modlitwy. Zauważyliśmy, że od tego momentu o wiele częściej czytamy Słowo w ciągu dnia. Najbliższe dni to czas bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – przygotujcie specjalne miejsce na Pismo Święte w Waszym domu 🙂
Niech Słowo Boże towarzyszy Wam szczególnie w najbliższym czasie.
***
Rozważanie
Tekst błogosławionego Karola de Foucauld oparty na Słowie Bożym, pisany w pierwszej osobie – jakby mówił do nas bezpośrednio sam Bóg:
„Nadzieja. «Nie odrzucę tego, kto przychodzi do mnie. Wolą ojca jest, aby nikt z tych małych nie zginął. Przyszedłem zbawić to, co było zgubione. Ojciec wasz niebieski jest miłosierny. Ufajcie! Niech się nie niepokoi serce wasze. Wierzcie w Boga i wierzcie we mnie. Mój Ojcze, chcę, żeby – gdzie ja będę – tam i oni byli i żeby widzieli moją chwałę. Nie lękajcie się, mała trzódko, spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo. Kto wierzy we mnie, żyć będzie wiecznie. Kto zachowuje moje słowo, nie umrze nigdy. Kto spożywa ciało moje, żyć będzie wiecznie. Kto traci życie z miłości do mnie, odnajdzie je. Błogosławieni ubodzy duchem! Błogosławieni cisi! Błogosławieni, którzy płaczą! Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości! Błogosławieni miłosierni! Błogosławieni czystego serca! Błogosławieni pokój czyniący! Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. Dawajcie, a będzie wam dane; odmierzą wam tą samą miarą, którą wy mierzyliście drugim. Wybaczajcie, a będzie wam wybaczone… Przyjdźcie, błogosławieni Ojca mojego: byłem nagi, chory, głodny, byłem przybyszem, a wyście się o mnie zatroszczyli. Wiele jest mieszkań w domu Ojca mojego. Idę wam przygotować miejsce. Wezmę was ze sobą, a gdzie ja będę, tam i wy»…”
bł. Karol de Foucauld
____
„To jest coś bardzo ważnego, że Pan Bóg często daje nam Słowo, które nie jest na ten moment, tylko jest «na zapas». Nieraz dotykają nas rozmaite wydarzenia, których nie rozumiemy, których sensu nie widać. Ten sens pokazuje się dopiero po czasie. Ale oczywiście ten sens ukaże się wtedy, gdy te doświadczenia w sobie zachowamy.
(…)
Trzeba bardzo uważać, jak Bóg do nas mówi. Bo dość często jest tak, że to, co mówi, nie jest na dzisiaj, tylko czasami na za tydzień, czasami za pięć miesięcy, a czasami za dwadzieścia lat. Ale jak człowiek nie zachowa tego Słowa, to ono w nim potem nie reaguje na to, co się dzieje. Mamy przykład Maryi, która zachowuje Słowo w sercu, i to zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie rozumie, mając przekonanie, że kiedyś zrozumie. Jest to więc takie mocne wezwanie, aby wtedy, kiedy Bóg do nas mówi, zwłaszcza w liturgii, naprawdę się nad tym skupić, żeby nie pozwolić temu Słowu uciec ze swojego wnętrza. Aby było jak najmniej takiego Słowa od Boga, które wpada i wypada, którego człowiek nie zatrzymuje, bo myśli, że w tej chwili mu się nie przyda. Może w tej chwili się nie przydaje, ale przyda się za chwilę i będziesz bardzo biedny, jak nie będziesz miał tego Słowa w sobie”.
Abp. Grzegorz Ryś,
Piąta Ewangelia. Daj się poprowadzić Słowu
Refleksja osobista
Trzecim kluczem, który otwiera nas na Boga jest tęsknota. Zbliżamy się do Boga poprzez nieustanną tęsknotę za Nim, poprzez nieustanne oczekiwanie, poprzez nasze nadzieje i pragnienia rodzące się w naszych sercach.
Dziś spróbuj usłyszeć jak Bóg pyta Ciebie:
«Co chcesz, abym ci uczynił?»
Łk 18, 41
«Czego pragniesz?»
Mt 20, 21
Czego szukasz?
por. J 1, 38
✨ Jakie są Twoje tęsknoty, oczekiwania, nadzieje, pragnienia?
Modlitwa osobista
Kolejnym „kluczem do Boga” jest obietnica i zaufanie jej w Słowie, które daje nam Bóg.
Poniżej zamieszczamy skrutację Słowa Bożego. Zachęcamy do medytacji nad poszczególnymi wersami Pisma Świętego i odkrywania w Słowie obietnic, które Bóg składa w Twoim sercu. Przeczytaj najpierw pierwsze Słowo, które wskazuje główny kierunek modlitwy, następnie wybierz pomiędzy dwoma pierwszymi fragmentami w kolumnach i podążaj w modlitwie tą ścieżką Słowa, która najbardziej porusza Twoje serce. Znajdź swoje własne tempo spotkania z kolejnymi fragmentami – nie trzeba przejść całej ścieżki. Możesz zatrzymywać się i poświęcić więcej czasu tym fragmentom, które przemawiają do Twojego serca.
Szczera rozmowa
Porozmawiajcie dziś o Waszych nadziejach i pragnieniach; o obietnicach, które Bóg złożył w Waszych sercach i o tym, co przemówiło do Was w Jego Słowie.
Co Bóg mówi do Was jako do małżeństwa? Jakie obietnice Wam składa?
Warto zachować Jego Słowo i pielęgnować je w swoim sercu. Możecie zanotować wybrane Słowo na kartce i umieścić w jakimś widocznym miejscu w Waszym domu.
Modlitwa wspólna
Zapraszamy do pięknego gestu wzajemnego błogosławieństwa małżonków. Możesz położyć dłonie na ramieniu męża/żony, wypowiedzieć błogosławieństwo, np. Boże, błogosław mojej żonie, i uczynić znak krzyża na jej/jego czole.
Poniżej przykładowa formuła błogosławieństwa na stronie www.szansaspotkania.pl, która zawiera także moment prośby współmałżonka o przebaczenie. Cokolwiek by się nie działo w naszych małżeńskich relacjach w ostatnim czasie, warto szczególnie dziś zasiąść do wspólnego stołu pojednanym 🙂
***
Boże Ojcze,
Błogosław moją żonę/męża…..
Dotknij ją/jego swoją Miłością
Przepraszam dziś ją/jego za:
- słowa, które zraniły jej/jego serce;
- gesty, którymi sprawiłem jej/jemu przykrość;
- momenty, w których nie czuła/czuł mojego wsparcia;
- unikanie się;
- brak czułości, serdeczności i szczerych rozmów;
Proszę Cię wybacz mi i przyjmij Boże Błogosławieństwo.
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (mąż, żona kreśli znak krzyża na czole współmałżonka).
https://www.szansaspotkania.pl/wzajemne-blogoslawienstwo-malzonkow/
Dobry czas
Ostatnim z omawianych kluczy, które otwierają nas na obecność Boga w nas, jest troskliwość. W tych ostatnich dniach Adwentu i przygotowań do Wieczerzy Wigilijnej chcielibyśmy zaprosić Was do przeżycia tego czasu, Świąt Bożego Narodzenia i całej Oktawy tego Święta, właśnie w tym kluczu troskliwości i służby wobec najbliższych.