Czy zdarzyło się Tobie być niezrozumianym? W sensie dosłownym… Czy mówiłeś do kogoś, kto nie znał Twojego języka, a ta osoba nie mogła Cię zrozumieć?

Podejrzewamy, że z Waszymi bliskimi macie ten sam ojczysty język. W naszym małżeństwie musieliśmy nauczyć się wzajemnie naszych języków. I uczymy się nadal… Chociaż między sobą porozumiewamy się swobodnie po polsku 🇵🇱, to kiedy jedziemy do naszej Rodziny na Wschodzie, to przełączamy się na język rosyjski 🇷🇺 (Karen jest w trakcie nauki). Aby opanować inny język w sposób przyzwoity potrzeba nie lada wysiłku. Doświadczyliśmy tego… 

Miłość też mówi w różnych językach! 🙂

Nie wiem czy słyszeliście o 5 językach miłości według dr Gary Chapmana. Są to sposoby wyrażania miłości właściwe dla każdego z nas. Dr Chapman wyodrębnia następujące języki miłości: wyrażenia afirmatywne, dobry czas, przyjmowanie prezentów, drobne przysługi, dotyk.

Wiecie, że każdy z nas może mieć swój własny język ojczysty, własny dialekt miłości? W małżeństwie często może zdarzać się tak, że mąż i żona będą mieć różne języki miłości. Wynika to z wychowania, z sposobu w jaki była wyrażana miłość w kręgach rodzinnych i z braków miłości nabytych przez historię życia. Może być też tak, że jedna osoba może wyrażać swoją miłość w jednym języku, ale będzie wolała otrzymywać ją za pośrednictwem innego. Co się dzieje jak rozmawiamy w różnych językach? – nie rozumiemy się. I to właśnie jest problem wielu małżeństw – niezrozumienie w miłości

Każdy człowiek ma potrzebę miłości. Kiedy jesteśmy zakochani tymczasowo ta potrzeba zostaje zaspokojona, a raczej zostaje zagłuszona przez naszą emocjonalność… Po jakimś czasie, kiedy stan początkowego zakochania mija, potrzeba miłości znowu dochodzi do głosu.

„Potrzeba bycia kochanym przez żonę czy męża jest sednem pragnień małżeńskich”

Dr Gary Chapman

Każdy z nas ma pewnego rodzaju „zbiornik miłości”🏺❤️, który trzeba cały czas wypełniać i pilnować, aby nie był pusty. Jest to bardzo istotne w małżeństwie, które polega właśnie na komunii osób – na wzajemnym obdarowywaniu się sobą, na darze miłości.

Uczyć się języka miłości ukochanej osoby… Na początku posługiwanie się nowym językiem, może wydawać nam się sztuczne i wymagać wysiłku – a przecież, czy jeśli się kocha, to czy wszystko nie powinno wychodzić naturalnie? Otóż nie! Miłość wymaga wysiłku i nauki drugiego człowieka. To jest naprawdę jak z nauką języków – najpierw opanowujemy kilka podstawowych słów i posługujemy się nimi nienaturalnie, z akcentem, z wysiłkiem łącząc je w dłuższe zdania, ale później możemy opanować język i porozumiewać się w nim swobodnie, a nawet myśleć.

ZOBACZMY ZATEM JAKIE SĄ GŁÓWNE JĘZYKI MIŁOŚCI:

WYRAŻENIA AFIRMATYWNE

Pierwszy sposób wyrażania miłości związany jest z mówieniem🗣📢 Słowem można kogoś śmiertelnie zranić, ale można też uleczyć rany.

Słowo jest znakiem miłości. Jezus jest Słowem Ojca, jest Miłością.

Jeśli Twoim językiem miłości są wyrażenia afirmatywne, to słowa „Świetnie dziś wyglądasz w tej sukience/w tym garniturze” zrobią więcej w twoim sercu niż wspaniały prezent czy pomoc w domowej krzątaninie. Chodzi tu o słowa, które wzmacniają poczucie drugiej osoby, że ją doceniasz, podziwiasz, wierzysz w nią i kochasz. Jeśli jesteś w małżeństwie to ile razy w ostatnim tygodniu powiedziałeś swojej Żonie: „Kocham Cię?”… ile razy powiedziałaś swojemu Mężowi: „Podziwiam Cię?
Wiadomo, że słowa muszą iść w parze z zachowaniem wobec drugiej osoby. Nasze czyny mają potwierdzać (a przynajmniej nie negować) wypowiadanych przez nas słów.

W tym języku ważnym jest nauczenie się sztuki dobrego komplementowania🥇 Komplementować możemy wygląd drugiej osoby, cechy charakteru, czyny, sukcesy itd. Dobry komplement nie tylko komplementuje, ale też zawiera uzasadnienie… Na przykład lepiej jest powiedzieć: „To niezwykle miłe, że zawsze zjawiasz się na czas, żeby zabrać mnie po pracy” niż „Ty jesteś taki punktualny”; lepiej powiedzieć: „Dziękuję Ci za załatwienie tej sprawy – jesteś bardzo odpowiedzialny” niż po prostu: „Jesteś taki odpowiedzialny”. Komplementy z uzasadnieniem są szczególnie ważne dla osób z brakiem pewności siebie.

Może warto poćwiczyć i spróbować utworzyć sobie własną listę przykładowych komplementów, które będziemy mogli wykorzystywać w miłości ku drugiej osobie. Takimi najstarszymi listami komplementów są litanie do Matki Bożej, w której każde wezwanie jest komplementem ku Jej czci:

Matko najmilsza…
Matko przedziwna…
Matko dobrej rady…
Panno roztropna…
Panno czcigodna…
Panno wsławiona…
Panno można…
Panno łaskawa…
Panno wierna…
Zwierciadło sprawiedliwości…
Stolico mądrości…
Przyczyno naszej radości…

Powiedz dzisiaj ukochanej osobie: „Jesteś przyczyną mojej radości!”🥰.

Przez słowa możemy też przekazać drugiej osobie, że wierzymy w nią, troszczymy się o nią, wyrażamy uznanie i pochwałę. Są to tak zwane słowa ośmielające.
Możemy zachęcić ukochaną osobę do rozwoju w czymś dobrym, do spełnienia marzeń i pragnień, do bycia szczęśliwym i życia pełnią życia. Wymaga to empatii i poznania drugiej osoby. Najpierw trzeba się dowiedzieć, co jest dla niej istotne, a dopiero potem możemy ją do tego zachęcać. Bo jeśli kochamy, to zależy nam na rozwoju bliskiej osoby i na tym, aby była szczęśliwa. Okażmy bliskim swoje wsparcie i zapewnijmy ich w naszej pomocy: „Jeśli tego chcesz, powiem ci jedno – na pewno ci się uda, a ja zrobię wszystko, żeby ci w tym pomóc”.

Posługując się językiem wyrażeń afirmatywnych zadbajmy o uprzejmą, pełną pokory i zrozumienia mowę, o ton naszego głosu. Prosząc o coś podkreślajmy umiejętności i zdolności innych osób.

Uczmy się mówić z miłością
❤️

 

Dowiedz się jaki jest Twój język miłości!

*Opracowano na podstawie: Gary Chapman, 5 Języków Miłości