POMOC DLA OSÓB

z doświadczeniem aborcji

Ostatnio pisaliśmy o przyczynach aborcji, w tym zaś tekście chcielibyśmy poruszyć krótko temat jej skutków oraz możliwości pomocy osobom z doświadczeniem aborcji. Ważne jest, aby o tym mówić „na głos” i nie traktować tych tematów jako pewnego „tabu”. To, co zauważamy nieraz w środowisku Kościoła, to fakt, że wyrażamy się o tym tylko w sposób potępiający zło aborcji, a zupełnie nie zostawiamy już miejsca dla miłości – nie zauważamy często dramatu kobiety, rodziny, nie zauważamy drugiej ofiary aborcji. Jak w takiej sytuacji osoba z doświadczeniem aborcji miałaby przyjść do kościoła po przebaczenie, po uzdrowienie? – obawa przed osądem, oceną, potępieniem ze strony innych bardzo to utrudnia! A przecież to właśnie dzięki doświadczeniu przebaczającej miłości Boga, która powinna wypływać z serca Kościoła, w doświadczeniu tej Miłości miłosiernej, która nie odrzuca, nie osądza – możliwe jest pełne uzdrowienie poaborcyjne… Dlatego tak ważne jest zrozumienie przyczyn sztucznego przerywania ciąży,  jej skutków i dzięki temu (co najważniejsze) zrozumienie osoby, która dokonała aborcji.

Pomimo tego, że w niektórych kręgach aborcja jest przedstawiana jako bezpieczny i nieszkodliwy zabieg, to w rzeczywistości jest to akt na tyle znaczący i decyzyjny dla życia człowieka, rodziny, że nie sposób by nie odbiło się to na sferze psychiczno-duchowej osób związanych bezpośrednio, a nawet pośrednio, z aborcją. Jest to zarazem akt ingerujący w integralność organizmu kobiety, w jego fizjologiczne procesy, stąd zawsze niesie to za sobą pewne negatywne skutki somatyczne.

Wiadomo, że natężenie i rodzaj skutków poaborcyjnych zależy od wielu czynników, ale jednak zawsze one w jakimś stopniu występują, chociaż mogą się przejawiać nieraz dopiero po wielu latach.

Kobieta po aborcji może doświadczać skutków somatycznych (np. urazy macicy, uszkodzenia narządów, krwotoki, zatory, stany zapalne macicy/jajowodów, zakrzepy czy zakażenia ogólnoustrojowe, zakłócenia gospodarki hormonalnej, trudności w przebiegu kolejnych ciąż – poronienia, ciąże pozamaciczne, niepłodność), skutków psychosomatycznych i psychologiczno-duchowych (np. nerwice, bezsenność, bóle brzucha i stawów, migreny, depresja, zaburzenia w sferze seksualnej, zaburzenia koncentracji i pamięci, nadpobudliwość nerwowa, rozpacz, przygnębienie, powtarzające się wspomnienia i sny, iluzje, odrętwienie w reagowaniu, nadwrażliwość, lękliwość, poczucie winy, niezdolność do przebaczenia sobie samej, unikanie bodźców i myśli związanych z aborcją). Doświadczenie aborcji wpływa także negatywnie na relacje z najbliższymi, może powodować pogłębianie się konfliktów małżeńskich i destrukcję więzi między rodzicami nienarodzonego dziecka.

Problem skutków poaborcyjnych nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet. Mężczyźni także doświadczają skutków aborcji: m.in. lęku, depresji, bezradności, poczucia winy, samotności, złości skierowanej ku sobie i ku matce dziecka, uporczywych myśli o dziecku, koszmarów, problemów seksualnych. Często zmagają się oni ze swoim problemem sami, nie chcąc dzielić się trudnościami z innymi. Negatywnych konsekwencji może doświadczyć także rodzeństwo nienarodzonego dziecka – mogą to być problemy emocjonalne, poczucie winy z powodu tego, że żyją, mogą zadawać sobie pytanie: Dlaczego akurat ja żyję, a moje rodzeństwo nie? Czy ja będąc na jego miejscu także zostałbym abortowany? Mówi się o tzw. syndromie osoby ocalonej.

Choć wszelkie wymienione tutaj skutki mogą pojawić się w różnym czasie, to częściej jednak pojawiają się one znacznie później, nawet po wielu latach od doświadczenia aborcji. Bezpośrednio po aborcji zarówno kobiecie jak i mężczyźnie często towarzyszy ulga i uspokojenie się z powodu poradzenia sobie z „problemem” i trudnościami, których doświadczali, z czasem jednak te odczucia mijają. Aby poradzić sobie z cierpieniem, osoby z doświadczeniem aborcji stosują różnego rodzaju mechanizmy obronne – np. racjonalizują, udowadniając konieczność dokonania aborcji i usprawiedliwiając siebie, tłumią i wypierają pojawiające się uczucia, podejmują się wielu aktywności, sprawiając wrażenie pełnej kontroli nad swoim życiem. Mogą także rekompensować brak dziecka poprzez ponowne zajście w ciążę lub dokonują ponownie aborcji, aby utwierdzić się w przekonaniu, że to coś normalnego. Psychiczne skutki aborcji ujawniają się w momentach, gdy siła psychiki osoby słabnie i stosowane przez nią mechanizmy załamują się – dopiero wówczas możliwe jest doświadczenie uzdrowienia poaborcyjnego.

Trudność z osiągnięciem uzdrowienia po aborcji wiąże się z faktem, że osoba z jej doświadczeniem nie przyzwala sobie na przeżycie żałoby po swoim dziecku. W sytuacji po poronieniu samoistnym żałoba pojawia się naturalnie, po poronieniu sztucznym osoba może odczuwać, że nie ma do niej prawa. Kobieta może słyszeć pytania w stylu: Dlaczego płaczesz? Przecież tego właśnie chciałaś. Mężczyznę może blokować przekonanie, że tylko i wyłącznie kobieta ma prawo do smutku, a jego zadaniem jest chronić ją przed rozpaczą.

Dlatego tak ważne w procesie uzdrowienia poaborcyjnego jest przyzwolenie sobie na doświadczenie smutku po stracie dziecka, uzewnętrznienie swojego żalu i przejście przez wszystkie etapy żałoby.
Kolejną kwestią jest przyjęcie Bożego Miłosierdzia, przebaczenia oraz to, co wydaje się najtrudniejsze – przebaczenie samemu sobie i osobom, które brały udział w dokonaniu aborcji lub wpłynęły na decyzję o niej.

Osoby towarzyszące innym w procesie uzdrowienia poaborcyjnego powinny tworzyć środowisko akceptujące, rozumiejące szeroki kontekst doświadczenia aborcyjnego, wspierające, empatyczne i zapewniające bezpieczeństwo oraz intymność. Spotkanie i podzielenie się swoją historią z grupą osób w środowisku, które nie potępia, a doświadcza podobnych trudności i potrafi zrozumieć – jest ogromnym krokiem ku uzdrowieniu.

_______________

W Polsce pomoc dla osób z doświadczeniem aborcji uwzględniającą wszystkie wymienione wyżej aspekty można uzyskać m.in. w następujących środowiskach:

1) Duszpasterstwo Winnica Racheli
Największa na świecie organizacja (działająca w wielu krajach na wszystkich kontynentach), która zajmuje się pomocą osobom po stracie w wyniku aborcji. Duszpasterstwo to organizuje weekendowe rekolekcje oraz grupy wsparcia dla osób z doświadczeniem bezpośrednim aborcji – rodziców nienarodzonego dziecka czy też doświadczających aborcji pośrednio – rodziny, znajomych.

W Polsce Duszpasterstwo działa w Warszawie (https://pl-pl.facebook.com/winnicaracheliwarszawa/?hc_location=ufi), Poznaniu (https://pl-pl.facebook.com/Winnica.Racheli.Wielkopolska/), Koszalinie (https://www.facebook.com/Winnica.Racheli),
Piwnicznej-Zdrój (https://www.facebook.com/Winnica-Racheli-Piwniczna-Zdr%C3%B3j-103419338523143) , Szczecinie (https://www.facebook.com/Winnica-Racheli-Szczecin-2168723376791663) , Gdańsku (https://www.facebook.com/winnicarachelitrojmiasto)

Celem rekolekcji Winnicy Racheli jest doprowadzenie osoby z doświadczeniem aborcji do spotkania się z miłością i przebaczeniem Boga. Poniżej przytaczamy świadectwo jednej z uczestniczek takich rekolekcji z profilu Duszpasterstwa Winnica Racheli w Warszawie:

„Dla mnie najważniejszy był moment poproszenia mojego dziecka o przebaczenie i wspólna modlitwa z uczestnikami za nasze nienarodzone dzieci. Małe znicze, które wspólnie zapaliliśmy i wstawiliśmy do misy z wodą nagle przytuliły się wszystkie do siebie, jak gdyby dzieci chciały nam pokazać, że są razem, nic im już nie grozi i w ten sposób dodawały nam otuchy. W tym momencie zaczęłam głośno płakać (właściwie to był ryk) i nagle zdałam sobie sprawę, że nigdy w ten sposób nie opłakałam mojej córeczki. Owszem płakałam cicho, ale głośno nie byłam w stanie wykrzyczeć z siebie tego bólu i żalu za utraconym dzieckiem. To było dla mnie oczyszczające. Napisałam list do swojego dziecka, poprosiłam o przebaczenie dla mnie i dla mojego męża. Napisałam, że ją kocham i proszę ją o modlitwę za moje żyjące dzieci, za jej rodzeństwo i za całą rodzinę. Podczas nabożeństwa żałobnego pożegnaliśmy nasze dzieci zamykając w ten sposób smutny rozdział naszego życia”.

Magdalena

2) Kurs Powrót i Odnowa

Kurs dla osób doświadczających skutków aborcji prowadzony w małych grupach w formie 9 cotygodniowych spotkań (oddzielnie dla kobiet i mężczyzn). Spotkania odbywają się w Warszawie, Toruniu, Gliwicach, Wrocławiu, Katowicach, Koszalinie.

http://klosy.org/

***

Na koniec zostawiamy Was z pełnym nadziei przesłaniem Jana Pawła II do kobiet:

„Szczególną uwagę pragnę poświęcić wam, kobiety, które dopuściłyście się przerwania ciąży. Kościół wie, jak wiele czynników mogło wpłynąć na waszą decyzję, i nie wątpi, że w wielu przypadkach była to decyzja bolesna, może nawet dramatyczna. Zapewne rana w waszych sercach jeszcze się nie zabliźniła. W istocie bowiem to, co się stało, było i jest głęboko niegodziwe. Nie ulegajcie jednak zniechęceniu i nie traćcie nadziei. Starajcie się raczej zrozumieć to doświadczenie i zinterpretować je w prawdzie. Z pokorą i ufnością otwórzcie się — jeśli tego jeszcze nie uczyniłyście — na pokutę: Ojciec wszelkiego miłosierdzia czeka na was, by ofiarować wam swoje przebaczenie i pokój w Sakramencie Pojednania. Temu samemu Ojcu i Jego miłosierdziu możecie też z nadzieją zawierzyć wasze dziecko. Wsparte radą i pomocą życzliwych wam i kompetentnych osób, będziecie mogły uczynić swoje bolesne świadectwo jednym z najbardziej wymownych argumentów w obronie prawa wszystkich do życia. Poprzez wasze oddanie sprawie życia, uwieńczone być może narodzinami nowych istot ludzkich i poświadczone przyjęciem i troską o tych, którzy najbardziej potrzebują waszej bliskości, ukształtujecie nowy sposób patrzenia na życie człowieka”.

Evangelium vitae, 99