Dzień 24

Miłość WYBACZA

dwaj obrażeni i odwróceni od siebie ludziki lego

📖 „Piotr zbliżył się do Niego i zapytał:
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?»
Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy»”
Mt 18, 21-22

__________

📙Przebaczenie musi nastąpić, inaczej niemożliwe będzie dalsze trwanie udanego małżeństwa. (…) Twoja wolność zależy od Twojej umiejętności oraz chęci wybaczania. (…) Akt wybaczenia nie rozgrzesza nikogo z winy za wyrządzone krzywdy. (…) Taki akt wybaczenia uwalnia Cię tylko od przymusu zamartwiania się o to, w jaki sposób ukarać winnych. Kiedy przebaczasz drugiej osobie… po prostu przekazujesz ją w ręce Boga, co do którego można być pewnym, że poradzi On sobie z nią w Jemu właściwy sposób. (…) Nie chodzi tu już o bycie wygranym czy przegranym. Chodzi o poczucie wolności. Chodzi o uwolnienie się od tego bagażu. Z tego też powodu często słyszy się, że osoby, które szczerze przebaczyły, ujmują to w ten sposób: «Miałem wrażenie, że zdjęto mi z ramion jakiś ciężar». Zgadza się. Dokładnie tym to jest. Brzemieniem. (…) Po czym poznasz, że udało Ci się komuś przebaczyć? Po tym, że myśl o imieniu tej osoby, lub widok jej twarzy – zamiast wzburzyć Twoją krew – wywoła w Tobie uczucie litości i współczucia, oraz szczerą i autentyczną nadzieję, że uda jej się zmienić tę sytuację na lepsze. (…) Udane małżeństwa to nie są małżeństwa budowane przez ludzi, którzy nigdy siebie nie ranią, tylko przez ludzi, którzy dokonują wyboru «nie pamiętania złego» (1Kor 13, 5)”.

Stephen & Alex Kendrick, Miej odwagę kochać
___________

    🖊 Kwestia wybaczenia jest niezwykle ważna we wszystkich relacjach. Nie jest też łatwa. Ile razy mam wybaczyć? Czy aż 7 razy? A ile razy mam wybaczyć tę samą krzywdę? Czy aż 7 razy? 7 – symbol doskonałości. Nie 7, tylko 77 razy.

W modlitwie Ojcze nasz wypowiadamy słowa: „Przebacz nam nasze winy jako i my odpuszczamy…”
Jeśli prosimy o przebaczenie, to sami musimy najpierw przebaczyć.

Nieprzebaczenie jest przyczyną wielu problemów… Dopiero gdy z serca przebaczymy tym, którzy wobec nas zawinili – przychodzi wolność. Zdarza się, że osoby szukają uzdrowienia – proszą o nie również na modlitwie – ale nie chcą przebaczyć innym. I uzdrowienie nie przychodzi… Przebaczenie win niesie ze sobą uzdrowienie naszych ran.

Trzeba także potrafić wybaczać samemu sobie, co często okazuje się najtrudniejsze.

Jako ludzie doświadczamy wielu słabości i popełniamy błędy. Zawsze w jakimiś stopniu będziemy doświadczać przykrości ze strony innych. To nasz wybór czy będziemy trwać w złości i nieprzebaczeniu – tym samym zatruwając swoje życie, czy podejmiemy decyzję nie chowania urazy i uwolnimy się od ciężaru nieprzebaczenia. Nieprzebaczenie uniemożliwia życie w pełni.

Przebaczenie jest szczególnie ważne w małżeństwie.
Ksiądz Piotr Pawlukiewicz na temat małżeństwa i kwestii przebaczania:

„Usłyszałem kiedyś genialną definicję małżeństwa: «Co to jest małżeństwo? Jest to wspólnota dwojga ludzi, którzy nieustannie sobie przebaczają». Jeśli nie umiesz przebaczać, nie wchodź w związek małżeński. Nie sprawdzaj, czy Twoja narzeczona, Twój narzeczony, umie powiedzieć: «Kocham Cię». Nie sprawdzaj, czy będziesz dobry w łóżku… Zamiast tego sprawdź, czy Twoja dziewczyna, Twój chłopak, umie powiedzieć jedno słowo: przepraszam. Jeśli przez całe narzeczeństwo ani razu nie usłyszałeś tego słowa, zastanów się, czy na pewno chcesz z tą osobą budować rodzinę. W małżeństwie będziecie musieli sobie ciągle przebaczać i tysiące razy podnosić się z upadków. Trochę tak, jak w tym klasztorze, o którym opowiadałem: Co robicie? Upadamy i wstajemy. Upadamy i wstajemy. W bardzo wielu przypadkach małżeństw, które się rozpadają, do rozwodu w ogóle by nie doszło, gdyby małżonkowie mieli w sobie więcej pokory i potrafili sobie nawzajem wybaczać”.

🎧

🗝 Pani Wanda Półtawska opowiada o tym, jak Karol Wojtyła mówił na dniu skupienia małżonkom o „furtce pokory”:

„Zacznijcie Państwo, od programu minimalnego, nic w sobie wzajemnie nie niszczcie, uklęknijcie i niech każdy z was powie: «Moja wina». Póki mówicie: «Twoja wina», nie ma wyjścia, ponieważ wyjście jest tylko przez furtkę pokory”.

Zadanie na dziś

Dziś podejmij decyzję, aby przebaczyć. 🌿💕

🎞

Słowo o. Antonello – jednego z założycieli naszej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia