Dzień 2
Miłość ŁASKAWA jest

📖 „W miłości braterskiej nawzajem bądźcie sobie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie” Rz 12, 10
__________
📙 „Miłość w najprawdziwszym ze swoich znaczeń nie opiera się na uczuciach. Zamiast tego miłość postanawia okazać pełne troski działania nawet wtedy, kiedy wydaje się, że nie ma za to żadnej nagrody. Nigdy nie nauczysz się kochać, jeśli nie nauczysz się okazywać życzliwości i dobroci (…)
Życzliwość myśli do przodu, a następnie robi pierwszy krok. Nie czeka bez celu na podpowiedź ani na to, że ktoś lub coś zmusi ją do zejścia z kanapy i podjęcia działania”.
Stephen & Alex Kendrick, Miej odwagę kochać
___________
🖊 Cierpliwość, którą zajmowaliśmy się w dniu pierwszym, odnosi się do zaniechania jakiegoś działania, które nie służy miłości. Jednakże ma ona ścisły związek z kolejną ważną cechą miłości, którą jest życzliwość. Wyjaśnia to pięknie Papież Franciszek w adhortacji Amoris Laetitia, 93-94: „«Cierpliwość» wymieniona jako pierwsza, nie jest postawą całkowicie pasywną, ale towarzyszy jej aktywność, dynamiczna i kreatywna reakcja wobec innych. Wskazuje, że miłość czyni innym dobro i je krzewi. Dlatego tłumaczy się jako «życzliwa» (…) Miłość to nie tylko uczucie, ale należy ją rozumieć w tym sensie, jaki słowo «miłość» ma w języku hebrajskim, to znaczy «czynienie dobra». Jak powiedział św. Ignacy Loyola: «Miłość winno się zakładać więcej na czynach niż na słowach». W ten sposób może ona ukazać całą swoją płodność, i pozwala nam doświadczyć radości z dawania, szlachetności i wspaniałości dania siebie w darze obficie, bez miary, bez żądania zapłaty, tylko dla przyjemności dawania i służenia”.
Można wyodrębnić cztery podstawowe elementy składowe życzliwości: delikatność, służenie pomocą, okazywanie dobrej woli, inicjatywa.
Życzliwość i dobroć zakładają aktywizm i działanie… zrobienie „pierwszego kroku”. Ciągłe okazywanie dobrej woli i przejmowanie inicjatywy. Tutaj pojawia się kolejna trudność i możliwe myślenie: „ale czemu ja mam ciągle robić pierwszy krok”? W uczynieniu tego pierwszego kroku przeszkadza głęboko zakorzeniony w nas egoizm i pycha. Gdyby każdy z nas tkwił w myśleniu: „niech ta druga osoba zrobi pierwszy krok” – nikt by go w końcu nie uczynił… Jeśli pragniesz miłości – to Ty zacznij kochać
Miłość zakłada bezinteresowny dar z siebie.
Zadanie na dziś
Oprócz dalszego trwania w cierpliwości dodajemy dziś przynajmniej jeden zamierzony gest życzliwości wobec bliskiej osoby. Zrób dla niej coś miłego. Zejdźmy jako pierwsi z kanapy. Uczyńmy ten "pierwszy krok"
+ dodatkowa propozycja dla osób, które przechodzą tę drogę razem: ścigajcie się dziś w czynach dobroci.
Zwracaj dziś uwagę na wszelkie gesty życzliwości, które uczyniła dla Ciebie druga osoba.
Notujcie każdy zauważony gest i wieczorem sprawdźcie kto z Was "wygrał" w życzliwości 🙂