Dzień 30
Miłość
WZAJEMNIE SIĘ UZUPEŁNIA

📖 „Gdy dwóch śpi razem, nawzajem się grzeją; jeden natomiast jakże się zagrzeje?”
Koh 4, 11 🛏
__________
📙 „Ów «uzupełniający» aspekt miłości został objawiony ludzkości u zarania dziejów. Bóg zapoczątkował rodzaj ludzki, stwarzając mężczyznę i kobietę – dwie podobne, lecz dopełniające się konstrukcje – mające za cel życie ze sobą w harmonii. Nasze ciała zostały dla siebie nawzajem stworzone. Nasza natura i temperament zapewniają nam równowagę, umożliwiając tym samym skuteczniejsze finalizowanie wykonywanych zadań. Jedność przez nas osiągana może sprowadzać na świat dzieci, a nasze zespołowe działanie jest najlepszym sposobem na wychowanie zdrowych i dojrzałych jednostek. Tam, gdzie jedno z nas jest słabe, tam drugie służy mu siłą. Kiedy jedno z nas potrzebuje wsparcia, drugie dysponuje mocą podbudowania go na duchu i dodania mu odwagi słowami zachęty i otuchy. Pomnażamy wzajemne radości i dzielimy ze sobą wzajemne smutki. (…) Podobnie jak z rękoma, które nie tylko razem współistnieją, ale podnoszą również wzajemną skuteczność. Żadna z nich nie jest kompletna bez drugiej i żadna nie wykona tego, co są w stanie wykonać obie. Chociaż różnice nas dzielące mogą często być źródłem nieporozumień i konfliktów, zostały one stworzone przez Boga i mogą się okazać dobrodziejstwami, jeśli tylko je uszanujemy”.
Stephen & Alex Kendrick, Miej odwagę kochać
___________
🖊 Podczas omawiania różnych aspektów miłości w naszym cyklu pisaliśmy przy różnych okazjach o różnicach między płcią męską i żeńską. I choć niosą one często ze sobą problemy we wzajemnym zrozumieniu, to mają też drugi piękny aspekt – powodują, że możemy się wzajemnie uzupełniać Człowiek powinien się tym faktem zachwycić i podziwiać w drugiej osobie właśnie tę odmienność. Trzeba zaakceptować także to kim się jest jako mężczyzna lub kobieta i nie dążyć do tego, by być takim samym, „dorównać” tej drugiej płci. Warto się tym zróżnicowaniem zachwycić i podziwiać tę drugą płeć, za to czego się nie posiada. 🌷
Współcześnie widoczna jest „chęć dorównania” mężczyznom w formie feminizmu. W encyklice „Evangelium vitae” Jan Paweł II przeciwstawia temu „nowy feminizm”:
„W dziele kształtowania nowej kultury sprzyjającej życiu, kobiety mają do odegrania rolę wyjątkową, a może i decydującą, w sferze myśli i działania: mają stawać się promotorkami «nowego feminizmu», który nie ulega pokusie naśladowania modeli «maskulinizmu», ale umie rozpoznać i wyrazić autentyczny geniusz kobiecy we wszystkich przejawach życia społecznego, działając na rzecz przezwyciężania wszelkich form dyskryminacji, przemocy i wyzysku. Przypominając słowa końcowego orędzia Soboru Watykańskiego II i ja zwracam się do kobiet z naglącym wezwaniem: «Pojednajcie ludzi z życiem». Jesteście powołane, aby dawać świadectwo prawdziwej miłości — tego daru z siebie i tego przyjęcia drugiego człowieka, które dokonują się w sposób szczególny we wspólnocie małżeńskiej, ale które muszą stanowić istotę każdej innej więzi między osobami.
Doświadczenie macierzyństwa wyostrza w was wrażliwość na bliźniego, ale zarazem obarcza was wyjątkowym zadaniem: «macierzyństwo zawiera w sobie szczególne obcowanie z tajemnicą życia, które dojrzewa w łonie kobiety. (…) Ten jedyny sposób obcowania z nowym kształtującym się człowiekiem stwarza z kolei takie odniesienie do człowieka — nie tylko do własnego dziecka, ale do człowieka w ogóle — które głęboko charakteryzuje całą osobowość kobiety». Matka bowiem przyjmuje i nosi w sobie innego człowieka, pozwala mu wzrastać i czyni mu miejsce w swoim wnętrzu, szanując go w jego inności. 🤱 Dzięki temu kobieta pojmuje i uczy innych, że ludzkie relacje są autentyczne, jeśli się otwierają na przyjęcie drugiej osoby, akceptowanej i kochanej ze względu na godność, którą nadaje jej sam fakt bycia osobą, a nie inne czynniki, jak na przykład przydatność, siła, inteligencja, uroda, zdrowie. Taki jest najważniejszy wkład, jakiego Kościół i ludzkość oczekują od kobiet. Stanowi on nieodzowną przesłankę prawdziwej odnowy kultury”.
_______________
Mężczyzna i kobieta są niejako komplementarni. W obliczu drugiej płci możemy w pełni zrozumieć samych siebie – to kim jesteśmy, jacy jesteśmy i jakie jest nasze powołanie. Jan Paweł II w „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” tłumaczy „osobotwórczą” funkcję płci: „kobiecość niejako odnajduje siebie w obliczu męskości, podczas gdy męskość potwierdza się przez kobiecość”. 👫
Tak samo jak w małżeństwie tak i we wspólnotach, i w różnych grupach będzie widoczne wzajemne uzupełnianie się. Wszyscy się różnimy, mamy inne zdolności i możemy stać się dla siebie wzajemną pomocą poprzez ofiarowanie tego, czego brakuje innym.
🗝 Zamiast denerwowania się na różnice między nami – zmieńmy perspektywę i wykorzystujmy je, aby wzajemnie się uzupełniać. Niech one nas zbliżają do siebie, a nie dzielą…
Zadanie na dziś
Spróbuj „uśmiechnąć się” nad różnicami, które zauważasz między sobą a innymi. Wykorzystaj te różnice w celu wzajemnej pomocy, aby ubogacać swoje relacje. 💕